Sıfırdan Discord Bot Ekleme Javascript

“Sıfırdan Discord Bot Ekleme Javascript” isimli bloga hoşgeldiniz.

Merhabalar bir script dili olan javascript’ i kullanarak bir Discord Bot yapacağız.Bu script dili sayesinde çok kolay bir şekilde Discord botları tasarlayabilir; bot tasarlama mantığını anlayabilirsiniz.Eğer ücretsiz bir şekilde javascript öğrenmek istiyorsanız Btk Akademideki Volkan Hocanın hazırladığı javascript videolarını izleyebilirsiniz.Ücretli olarak öğrenmek istiyorsanız udemyden javascript eğitimi satın alıp öğrenebilirsiniz.

Discord Sunucu Oluşturma

Evet ilk olarak bot oluşturmadan önce botumuzu deneyebileceğimiz bir sunucu oluşturalım.İlk olarak discord ekranımızdaki bulunduğumuz suncuların altindaki ” + ” işaretine tılayalım.

Artı işaretine tıkladıktan sonra gelen ekrandaki dilediğiniz sunucu oluşturma türlerini kullanarak bir sunucu oluşturun.Örnek olarak ben en üstdeki Create My Own seçeneğini kullandım.

Create My Own seçeniğini kullandıktan sonra gelen Suncunu özelleştir kısmında sunucu adını ve profil fotoğrafını değiştirdim.Ardından oluştur butonuna tıkladım.

Bu şekilde sunucumu oluşturmuş oldum.

Discord Developer Uygulama Oluşturma

Öncelikle Discord Developers üzerinden yeni bir uygulama oluşturmamız lazım.İlk olarak Discord Developers ‘ a gidelim.Sonra New Application butonuna tıklayalım.

Gelen ekrandandaki kutucuğa istediğiniz bir isim girin ve Create butonunda tıklayalım.Örnek olarak ben TechnoKonsol-Test adında bir Application ismi belirttim.Ardından create butonuna tıkladım.Siz dilediğiniz ismi verebilirsiniz.

Ardından gelen ekranda Bot sekmesine tıklıyoruz.Dilerseniz burada App Icon ‘ u değiştirebilirsiniz.

Discord Bot Ekleme

Bot sekmesine tıkladıktan sonra gelen ekranda sağ üst köşede bulunan Add Bot butonuna tıklayalım.

Add Bot butonuna tıkladıktan sonra gelen ekrandaki “ADD A BOT TO THIS APP? “sorusuna ‘Yes, do it!’ olarak karşılık verelim ve botumuzu oluşturalım.

Evet arkadaşlar botumuzu oluşturduk ardından bu botumuza profil fotoğrafının sağ üst köşesindeki ikona tıklayarak dilediğimiz bir fotoğrafı botumuza profil fotoğrafı yapalım.

Bu işlemden sora kaydetmeyi unutmayalım arkadaşlar.Sonra sol tarafdaki Settings bölümünün altındaki General İnformation bölümüne tıklayalım.

General İnformation bölümüne geldikten sonra CLIENT ID ‘nin altındaki copy butonuna tıklayalım ve CLIENT ID’ yi kopyalayalım.

Şimdi arkadaşlar kendi profilimizde bu uygulamayı kullanıyomuşuz gibi işlem yapacağız.Bunun için Discord Permissions Calculator ‘ a gidiyoruz.Ardından Manage Server kısmını işaretliyoruz.Sonrasında kopyaladığımız CLIENT ID ‘ yi sol alt köşedeki “CLİENT ID: ” kısmına yapıştırıyoruz.Son olarak aşağıda oluşan linke bir kez tıklıyoruz.

Linke tıkladıktan sonra gelen ekrandaki Bir sunucu seç kutucuğuna tıklayıp sunucumuzu seçip Devam Et butonuna tıklıyoruz.Örnek olarak ben daha önce oluşturmuş olduğum deneme sunucumu seçip Devam Et butonuna tıkladım.

Devam Et butonuna tıkladıktan sonra gelen ekranda Yetkilendir butonuna tılayalım.

Sonraki gelen kısımdaki doğrulama kutucuğuna tik atalım.Hepsi bu kadar artık botumuz sunucumuzda.

Bu sekmeyi kapatıp discord.com ‘a gidelim ve botumuzu eklediğimiz sunucumuza girelim.İşte gördüğünüz gibi botumuz sunucuma giriş yaptı ancak aktif değil.

Node.js Yükleme

Şimdi ise botumuzu yazıp aktif hale getireceğiz.İlk olarak masaüstümüzde veya herhangi bir yerde istediğimiz isimde bir dosya oluşturalım.Ben örnek olarak discord-test adında bir dosya oluşturdum.

Şimdi dosyamızın içine girelim.Sol üst köşede bulunan ve dosyamızın bilgisyarımızın içinde kayıtlı olduğu adrese tıklayıp hepsini silelim.Ardından sildiğimiz konumun yerinde küçük harlerle ” cmd ” yazalım ve ‘ enter ‘ tuşuna tıklayalım.

Arkadaşlar cmd ekranımız açıldı.Şimdi yapmamız gereken bilgisayarımıza node.js yi yüklemek olcak.Node.js ‘ yi yüklemek için buraya tıklayın ve gerekli olan kurulumları yapın.

Daha önceden node.js yüklüyse cmd ‘ ye node yazın ve enter tuşuna basın.

Evet gördüğünüz gibi Node.js bende yüklü ve sürümüde v14.15.0. bu şekilde.Eğer sizde sürümü eski ise Node.js nin en son sürümüne yükleyin yoksa benim yapacağım işlemler sizde gerçekleşmeyebilir.Daha sonrasında Node.js ile birlikte gelen ve bizim paketlerimizi oluşturmamızı sağlayan paket yöneticisinin sürümünü kontrol edelim.

Bendeki paket yöneticisinin sürümü 6.14.8 şeklinde.Sizde yukarıdaki komutları yazarak Node.js in bilgisyarınızda olup olmadığını varsa hangi sürümde olduğunu öğrenebilirsiniz.

Bende şuan paket yöneticisi ve Node.js çalıştığına göre bir sonraki adıma geçiyorum.Şimdi bir proje oluşturacağım bunun için cmd ‘ ye ” npm init -y ” yazıp enter tuşuna basıyorum.

Evet bizim için bir proje oluşturdu.Şimdi dosyamıza girelim ve bir index.js oluşturalım arkadaşlar.

Arkadaşlar bot yazmak için bütün işlemlerimi bu index.js üzerinden yapacağım.Daha sonrasında cmd ‘ ye geçip discord.js ‘ yi buraya kuracağız.Bunun için cmd ‘ ye npm install discord.js –save yazıp enter tuşuna basıyorum.

Şimdi kontrol etmek için dosyamızdaki package.json ‘ u Visual Studio Code ile açıyorum.Sizde Visual Studio Code indermek ve kullanmak isterseniz buraya tıklayıp indirebilirsiniz.

Evet her şey yolunda discord.js yüklenmiş.

Discord Botu Yazma

Evet arkadaşlar artık botumuzu yazmaya hazırız ilk olarak index.js ‘ i visual studio code ile açıyorum.

Evet index.js gördüğünüz gibi bomboş.Şimdi sıfırdan kodlarımızı yazmaya başlayalım.Yapmamız gereken ilk işlem eklediğimiz discord kütüphanesini burada içeri aktarmak.Bunun için const yazıyorum.Yani sabit bir değişken oluşturuyorum ve require metodu ile içeri aktarıyorum.

Daha sonrasında bir Discord Client oluşturuyorum.Bunun içinde client adında const değişkenini kullanacağım.Siz bu değişkenlere dilediğiniz ismi verebilirsiniz.Sonra oluşturduğum const değişkenine discordun içerisindeki clienti belirtiyorum.

Bir sonraki adım ise uygulamanın çalışabilmesi için bu cliente login olmak.Bunuda client.login(“TOKEN”); şeklinde yapıyoruz.Arkadaşlar birazdan TOKEN kısmına Discord Applicationdaki token ‘ i yapıştıracağız.

Token Nasıl Bulunur?

Evet arkadaşlar tekrar Discord Developers ‘ a gidip Tokenimizi kopyalayacağız.Şimdi ilk olarak tekrardan Discord Developers ‘ a gidelim.Ardından oluşturduğumuz Application ‘ a girelim.

Oluşturduğumuz Application ‘ a girdikten sonra sol tarafdaki Bot sekmesine tıklayalım.

Bot sekmesine girdikten sonra gelen ekrandaki profil fotoğrafının yanındaki TOKEN başlığının altindaki Copy butonuna tıklayıp Tokenimizi kopyalayalım.

Tokeni kopyaladıktan sonra tekrar açmış olduğumuz Visual Studio Code geçelim.Ardından büyük harflerle TOKEN yazdığımız alana yapıştıralım.

Discord Bot Yapımı Javascript

Evet arkadaşlar Tokenimizi yapıştırdığımıza göre artık javascript ile Node.js üzerinde mesajı nasıl yakalayabileceğimizi görelim.Bunun için client üzerinde on metodunu tetikliyorum.Bu on aslında bir event handler.Yani bir olayı yakalıyor.Bu olayda mesaj olayı oluyor.İkinci parametre ise listener yani dinleyici.Bu gelen mesajı bir değişkene atamamızı sağlayacak.Bunuda error function yazarak metodumu oluşturdum.

Daha sonra console.log ile bu mesajı yazdırabilirim.

Daha sonrasında index.js ‘ e ulaşalım ve bunu Node.js üzerinde çalıştıralım arkadaşlar.

Evet şimdi tekrar discord.com ‘ a gidip sunucumuza girdiğimizde botumuzun aktif olduğunu görüyoruz.Şimdi sohbete girip herhangi bir şey yazalım.

Evet tekrar Visual Studio Code geldiğimde aşağıdaki Terminal bölümünde mesajın id ‘ sini bastığını görüyoruz.

Peki biz bu mesajın içeriğini nasıl alacağız? Bunun için message.content ‘ i kullanarak bu mesajların içeriğine ulaşabilirim.

Her işlemden sonra dökümanımızı kaydetmeyi ve Terminal bölümünde Ctrl + C yaparak botumuzu kapatmayı unutmayalım arkadaşlar.

Evet şimdi eğer sohbete herhangi bir şey yazarsam bana consol ‘da mesajın içeriğini gösterir.Yazdığım örnek bir mesaj içeriğini görüyorsunuz.

Örnek olarak burada bize bir mesaj geldiğinde biz buna nasıl yanıt vereceğiz? İlk olarak bir if koşulu ekliyorum.Daha sonra message.content ve eşitse selam diyorum.Örnek olarak merhaba yazsın.Bunun için message.channel.send metodunu kullanıyorum.Daha sonra dökümanımı kaydetip botumu kapatıyorum.Ardından tekrar çalıştırıyorum.

Şimdi sunucuma girip sohbet kanalına selam yazıyorum.

Sıfırdan Discord Bot Yapımı

Sonuç

İşte gördüğünüz gibi bot bana Merhaba yanıtı ile karşılık verdi.Evet arkdaşlar bu yazımında sonuna geldik.

Bu yazımda ” Sıfırdan Discord Bot Ekleme Javascript ” konusundan bahsettim.”Sıfırdan Discord Bot Ekleme Javascript” uzun bir blog oldu.Umarım işinize yaramıştır.Anlamanız için çok detaylı anlattım.

Bir sonraki yazımda Node.js ile botumuzda özelleştirmeler yapacağız.

Bana sorunuz olursa aşağıdan sorunuzu belirtebilirsiniz.Eğer uzun veya özelse buradaki formu doldurup bana ulaşabilirsiniz.

One thought on “Sıfırdan Discord Bot Ekleme Javascript

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir