Qantas Patronu: Hükümetler uçmak için aşılarda ısrar etmeli

Qantas Patronu: Hükümetler uçmak için aşılarda ısrar etmeli

Qantas CEO'su Alan Joyce
resim yazısıQantas patronu Alan Joyce, hükümetlerin gezginler için koronavirüs aşıları konusunda ısrar edeceğini söyledi

Avustralya havayolu şirketi Qantas’ın patronu BBC’ye ; “hükümetlerin uluslararası seyahat edenler için aşılarda ısrar edeceklerini” söyledi.

Koronavirüs aşıları, geçen yıl dünya çapında yolcu sayısının% 75,6 düştüğünü gören bir sektörü canlandırmak için çok önemli görülüyor.

İcra kurulu başkanı Alan Joyce ; birçok hükümetin aşıdan “giriş koşulu” olarak bahsettiğini söyledi.

Olmasalar bile, havayolunun kendi politikasını uygulaması gerektiğini düşünüyordu.

Joyce, “O uçaktaki herkesin güvende olması gerektiğini söylemek ; yolcularımıza ve mürettebatımıza özen gösterme görevimiz var” dedi.

Bunun biletlerin rezerve edildiği hüküm ve koşulları değiştirmeyi haklı çıkaracağına inanıyor.

Gökyüzünde Qantas uçağı

Bay Joyce, yolcuların değişikliği kabul etmeye istekli olacağını düşünüyor. “Müşterilerimizin büyük çoğunluğu bunun harika bir fikir olduğunu düşünüyor anket yaptığımız kişilerin% 90’ı ; aşılı insanların uluslararası seyahatler için bir gereklilik olması gerektiğini düşünüyor.”

Ancak Dünya Sağlık Örgütü de dahil olmak üzere bazı güçlü sesler aynı fikirde olmayanlar arasında. Dijital sağlık ve yenilik direktörü Bernardo Mariano BBC’ye şunları söyledi ; “Aşı pasaportunun seyahat için bir şart olması gerektiği gerçeğini onaylamıyoruz.”

Yolcuların sıcaklık kontrolü yapılır

Özel sektörün ne istediğine bakılmaksızın ; böyle bir değişikliğin işe yaraması için hükümetlerden birleşik bir yaklaşımın gerekli olacağını ekledi.

Virüs riskini yönetmek

Havacılık, küresel ekonomi için hayati öneme sahiptir. Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği (Iata), küresel ekonomik faaliyette 1.8 trilyon $ ‘ı (1.3 trilyon £, 2.3 trilyon A $) desteklediğini tahmin ediyor.

Ancak hükümetin kısıtlamaları ve koronavirüse yakalanma korkusu ; 2019’da 4,5 milyar insanı taşıyan bir sektörde yolcu sayısında benzeri görülmemiş bir düşüşe yol açtı.

Avustralya hükümeti sınırlarını neredeyse tüm yabancılara kapattı ve ayrıca periyodik olarak iç sınırları da kapattı .

Maskeli yolcular Adelaide Havalimanı'nda yürüyor

Bay Joyce, aşılarla bile “uluslararası sınırlarımızı açtığımızda virüsün dolaşıma gireceğini” düşünüyor.

Sonra “Ve bunu kabul edilebilir bulması birçok Avustralya için büyük bir değişiklik olacak” dedi. “İnsanların bu virüsle sıfır riske sahip olamayacaklarını anlamalarına ihtiyacımız var. Riski hayatın diğer bölümleri için pek çok farklı şekilde yönetiyoruz.”

Pandemik kayıplar

Yolcu eksikliği, 2020’nin son altı ayında Qantas’ın 800 milyon $ (580 milyon £, 1.03 milyar A $) kaybettiği anlamına geliyor. Bu, 2019’un aynı döneminde 596 milyon dolarlık (430 milyon sterlin, 771 milyon Avustralya doları) kâr ile karşılaştırılıyor. Aynı zamanda  ; yaklaşık 29.000 kişilik bir pandemi öncesi personelden 8.500 işten çıkarılması anlamına geliyor .

Ve Avustralya hükümeti maaşlarını ödüyor. Diğer uluslararası taşıyıcılar, servetlerinde benzer terslikler gördüler.

Buna karşılık, havayolları, depoya çok sayıda uçak konarak kapasitelerini düşürdü. Qantas için bu, 314 uçağının yaklaşık üçte ikisidir.

Bunların arasında havayolunun, salgın ortaya çıktığında biri yenilenen dev, çift katlı Airbus A380 filosu da var. Joyce, “Yeniden yapılanmanın doğrudan Mojave Çölü’ne yapıldığı Almanya’daki Dresden’den gitti ve kimse o koltuklara oturmadı” dedi.

çölde park etmiş uçaklar

Qantas uçmak için aşıların gerekli olacağını söylüyor

Herhangi bir ürünün daha az arzına sahip olmak, normalde fiyatların talep artışına yanıt olarak yükselmesi anlamına gelir. Ancak Joyce, daha az koltuk ve kısıtlamaların hafifletilmesinin daha yüksek fiyatlara yol açacağını düşünmüyor.

“Bazı durumlarda, uçak biletlerinin Covid öncesine göre yarısı olabileceğini düşünüyoruz” dedi. “Ve bu talebi canlandırmak için orada olacak.”

Bir süre bu şekilde olabilir. Havayolu patronu, “Uluslararası olarak 2019 seviyelerine çıkması biraz zaman alacak” dedi.

Yüz maskesi takan yolcular, Sidney havaalanında bir check-in makinesi kullanıyor

Uçuşlar tekrar başladığında, öncelik para getirmek olacak ve talepteki herhangi bir artış ; daha fazla uçağı hizmete sokarak giderilebilir.

Daha sonra “Bu yüzden daha yüksek uçak bileti olmayacağından çok eminiz,” Bay Joyce ısrar etti.

Ultra uzun mesafeye yükseltin

Geçen ay Qantas, uluslararası uçuşlarının Temmuz ayından Ekim sonuna kadar devam etmesini beklediği tarihi geri çekti. Bu, Avustralya hükümetinin tüm yetişkinleri aşılamayı umduğu nokta ve havayolunun şu anda uluslararası biletleri sattığı tarih.

Bay Joyce, “Önemli miktarda bir numaralı uçuş, Perth’den Londra’ya aktarmasız uçuştur,” diyor. Ultra uzun mesafeli uçuşlara olan talebin, salgın hastalıktan sonra yolcuların başka insanlarla dolu havalimanlarında değişiklik yapmaktan kaçınmaya çalışacaklarının “iyi bir göstergesi” olduğunu söylüyor.https://emp.bbc.com/emp/SMPj/2.39.19/iframe.htmlmedya başlığı2019’da Londra’dan Sidney’e kesintisiz bir test uçuşunda

Doğrudan seyahat etme arzusu, Qantas’ın “Gün Doğumu Projesi” dediği şey için “iş durumu muhtemelen daha güçlü olacak” anlamına geliyor. 

Sonunda “Sidney ve Melbourne’den Avrupa’ya aktarmasız ve Amerika Birleşik Devletleri’nin doğu kıyısına aktarmasız” doğrudan uçuşların dahil edileceğini söyledi.

Testler çoktan gerçekleştirildi ancak fırlatma ertelendi ve şu anda 2024’e kadar beklemiyorlar.

İklim değişikliğiyle mücadele

Havacılık, küresel karbon emisyonlarının yaklaşık% 2,5’inden sorumludur.

Ancak Qantas, “dünyanın en büyük havayolu karbon dengeleme programına” sahip olduğunu iddia ediyor. Ayrıca Avustralya’da sürdürülebilir bir havacılık yakıtı endüstrisi geliştirmek için BP ile ortaklığa 38.7 milyon $ (28 milyon £, 50 milyon A $) yatırım yapıyor. Ek olarak, daha yakıt verimli uçaklar, elektrikli ve hidrojenle çalışan araçlar gibi teknolojilere baktığını söyledi.

Qantas uçakları Sidney Havaalanı'nda asfaltta gruplandı

Daha sonra “Bunu yapmanız gerektiğini düşünüyorum,” dedi Mr Joyce. Emisyonları azaltmak için para harcamak diyor ; “bunun sadece sonuca odaklanmak olmadığını” gösteriyor.

“Aslında çevre tarafından doğru olanı yapmalısın, toplum için doğru olanı yapmalısın. Aksi takdirde ; gelecekte faaliyet göstermek için sosyal bir ehliyetin yok.”

Şarap ve bisküvi satmak

Pandemi sırasında mali durumu devam ettirmek için Qantas, artık emekli olan Boeing 747’lerinde uçak içi içeceklerin servis edildiği bar arabaları satarak 770.000 $ (560.000 £, 1 milyon A $) topladı. Avustralya çikolatalı bisküvinin özü Timtams.

Sonra Bay Joyce, “Hayatta kalabilmek için sadece bu esnekliğe, bu uyarlanabilirliğe sahip olmanız gerekiyor.” Diyor.

“Qantas’ın 100 yıldır hayatta kalmasının nedeni budur” ve dünyanın en eski sürekli çalışan havayolu olduğunu söyledi.

“Bu, DNA’mızın bir parçası. Bu yüzden en azından önümüzdeki 100 yıl hayatta kalacağız.”

Bizimle iletişime geçmek isterseniz buradaki formu doldurup bize ulaşabilirsiniz.

Qantas Patronu: Hükümetler uçmak için aşılarda ısrar etmeli.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir