Discord Bot Yapma Javascript

Evet kardeşlerim yeni yazıma hoşgeldiniz.Bu yazımda ” Discord Bot Yapma Javascript ” konusundan bahsedeceğim.Önceki yazımda ” Sıfırdan Discord Bot Ekleme Javascript ” konsundan detaylıca bahsetmiştik.

Bu yazımda artık Discord Bot işlemlerindeki metotlardan bahsedeceğiz.

Evet konudan bahsettiğime göre artık metot örneklerine geçebiliriz.En son botumuza if koşulu ile “Merhaba” yazdırmıştık.

Kodlarımızın son hali ise şu haldeydi.

Arkadaşlar daha önce discord botunuzu oluşturmadıysanız buraya tıklayarak gerekli işlemleri yapıp bu yazımıza tekrar geliniz.

Çünkü ileriki işlemlerde eklediğimiz yani oluşturduğumuz discord botu üzerinden devam edeceğiz.

Discord Bot Özelleştirme

Uyarımızı yaptığımıza göre artık devam edebiliriz.

Şimdi dostlarım botumuza herhangi belirlediğiniz bir komut geldiğinde bu komutu yazan kişinin avatarını yani profil resmini geri döndürsün.

Bunun için tekrar bir if koşulu oluşturup eğer mesaj içeriği örnek olarak ” profil resmimi getir ” ‘e eşit olursa message.reply metodunu çalıştır diyoruz.

“message.reply” metodunu kullanarak bot üzerinden kullanıcıya cevap vereceğiz.

Şimdi bu metodun içine gelip bu mesajın yazarı kim diyorum ve displayAvatarURL() ‘i kullanarak kullancının avatarını geriye döndürmüş olacağız.

Bu işlemleri yaptıkdan sonra her zamanki gibi Ctrl + S ile index.js ‘i kaydetip botumuzu kapatıp tekrar açıyoruz.

Eve şimdi sunucuma gelip genel kanalına ” profil resmimi getir ” yazıp gönderiyorum.

Mesajı gönderdikten sonra hem kullanıcı isminden bahsetti hem de daha sonrasında kullanıcının resmini koydu.

Discord Bot Komut Örneği

İsterseniz kendinizde resim ekleyebilirsiniz.Örnek olarak şöyle bir uygulama yapmak istiyorum.GitHub ‘daki kullanıcı fotoğraflarını dinamik bir şekilde göstersin.

Bunun için hemen bir if koşulu oluşturup eğer message.content.startsWith string bir ifade olan ‘ github ‘ içeriyorsa yeni bir “attachment” adında sabit değişken oluşturup kullanıcıya resim dosyasını gönderiyorum.

Bunun için attachment değişkenine yeni bir Discord.MessageAttachment oluşturuyorum.

Oluşturduğum Discord.MessageAttachment ‘in parantezleri içersine github ‘ın linkini yazıyoruz.Github ‘ın linkinin yanına artı koyuyorum.

Burda artı birleştirme operatörü görevini üstleniyor.Birleştirme operatörünün hemen yanından message.content.split metodunu kullanıp “” ile bölüyorum.

Burada böldüğüm zaman şöyle olacak.Az önceki tirenin sağı ve solu olmak üzere iki tane alan vardı.Ben sıfır değil birinciyi alacağım.Yani kullanıcı ismini almış olacağım.

Sonra tekrar birleştirme operatörü kullanıp “.png?size=80” verisi ile birleştiriyorum.Ben profil fotoğrafının boyutunu 80 aldım.Siz dilediğiniz boyutu alabilirsiniz.

Daha sonra bunu kullanıcıya göndermem gerekiyor.Bunun için message.channel.send metodumu kullanıp metodun parantezlerinin içine gelip attachment adındaki değişkenimin ismini parametre olarak belirtiyorum.

Bu işlemleri yaptıktan sonra Ctrl + S ile kaydetelim.Daha sonra arkadaşlar Ctrl + C ile botumuzu kapatıp node .\index.js ile tekrar çalıştıralım.

Evet bu işlemleri yaptığımıza göre artık suncuma girip genel kanalına örnek olarak github-microsoft komutunu girebilirim.

Evet gördüğünüz gibi botum bana microsoftun github fotoğrafını döndürdü.

Evet dostlarım “Discord Bot Yapma Javascript” konusundan ve metotlardan bahsedip yazımızın sonuna geldik.

Bana youtubede destek vermek için buraya tıklayabilirsiniz.

Herhangi bir sorunuz olursa yorumlar kısmında belirtebilirsiniz.Eğer özel bir soruysa buradaki formu doldurup gönderiniz.Olabildiğince hızlı bir şekilde geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

Bir sonraki yazımda ise işlemlerimizi bir tık daha profosyonelleştireceğiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir