Bill Nelson: Eski astronot ve senatör, Nasa şefi olarak aday gösterildi

Bill Nelson – Eski astronot ve senatör – Nasa şefi olarak aday gösterildi.

Bill Nelson ; 2018 ara seçimleri sırasında Florida’da seçim kampanyasında

ABD senatörü ve bir kerelik astronot olan Bill Nelson ; Nasa’nın bir sonraki başkanı ve aday olarak gösterdiler.

78 yaşındaki ılımlı bir Demokrat olarak görülüyor.Cuma günü Başkan Joe Biden tarafından ; aday gösterilmesi iki partiden övgü topladı.

Rolü üstlenmeden önce Senato’da onaylanması gerekecek.

Önce Nelson, ABD uzay ajansına liderlik etmek için seçilmekten “onur duyduğunu” ve “Nasa’yı heyecan verici bir geleceğe taşımasına yardım edeceğini” sözlerine ekledi.

Beyaz Saray yaptığı açıklamada ; onun uzun yıllar “ulusumuzun uzay programı için başvurulacak senatör olarak tanındığını” söyledi. “Uzay ve bilim hukukunun neredeyse her parçası onun damgasını vurdu” dedi.

Florida’dan Cumhuriyetçi Senatör Marco Rubio ; “Nasa’yı yönetecek daha iyi birini düşünemiyorum” dedi.

  • Dünyanın en güçlü roketi için başarıyı test edin
  • Artemis ; Ay’a ve ötesine

Nelson, yaptığı açıklamada ; Nasa’nın iş gücünün “iyimserlik, ustalık ve yapabilirim ruhu yaydığını” söyledi. “Nasa ekibi, biz kozmosa girdikçe görünüşte imkansız olanı başarmaya devam ediyor.”

SLS roketinin ana aşaması Perşembe günü başarılı bir testi tamamlayarak onu uçuşa hazır hale getirdi

Nelson, ABD uzay programının Obama döneminde elden geçirilmesinin ardından tasarlanan Nasa’nın Uzay Fırlatma Sistemi (SLS) roketinin arkasındaki itici güçlerden biriydi.

Ajansı neredeyse üç yıl boyunca Trump yönetimi altında yöneten Jim Bridenstine’in yerini alacak.

Sonrasında Bay Bridenstine ; Nasa programlarını, özellikle de astronotların Mars’a bir görev koymadan önce 2020’lerde Ay’a geri döndüğünü görecek olan Artemis girişimi için gösterdiği çabalardan ötürü büyük övgü aldı.

“Bill Nelson, Nasa Yöneticisi için mükemmel bir seçim” diyen Bridenstine ; eski Florida senatörünün farklı devlet daireleri ve Kongre üyeleriyle işbirliği yapmak için “siyasi nüfuza” sahip olduğunu da sözlerine ekledi.

“Ay’a ve Mars’a sürdürülebilir bir şekilde uluslararası bir koalisyonu yönetecek diplomatik becerilere sahip” dedi.”Senato, Bill Nelson’ı gecikmeden onaylamalı.”

Sonra Nelson, başlangıçta Bay Bridenstine’in 2018’deki onayını eleştirenler arasındaydı ve şunları söyledi : “Yönetici, gelecekteki uzay araştırmaları için ortak bir vizyon üzerinde bizi bir araya getirme yeteneğine sahip bir lider olmalıdır.”

Oklahoma Kongre Üyesi bilim ve mühendislik alanında resmi niteliklere sahip değildi.Partizan olmayan teşkilatı ; siyasallaştıracağına dair endişeler vardı.

Ancak Bay Bridenstine’in Nasa’daki başarılı görev süresinin ardından Biden yönetimi ; uzay sorunları üzerinde uzun bir çalışma geçmişine sahip eski bir astronot olmasına rağmen ajansın başına başka bir politikacıyı atamayı seçti.Medya başlığı Mars’a gitmek ne kadar sürer ve neden bu kadar zordur?

Nelson, 1970’lerde Florida eyalet yasama meclisinde Nasa’nın Kennedy Uzay Merkezi’ne ev sahipliği yapan bölgeyi temsil etti.

1978’de Temsilciler Meclisi’ne seçildikten sonra 1986’da uzay mekiği Columbia’da bir yük uzmanı olarak uçarken ; uzaya seyahat eden Kongre’nin ikinci oturma üyesi oldu.

2000 yılında Florida’da Senato’ya seçilmeyi kazandıktan sonra Bay Nelson ; uzay politikasının formüle edilmesine yakından dahil olmaya devam etti.

2010 yılında Başkan Barack Obama’nın Constellation programını iptal ederek ; “hata yaptığına” inandığını söyledi. Bu program, eski Başkan George W. Bush’un astronotları Ay’a geri döndürme çabasıydı.

Daha sonra o zamanlar bütçeyi aşan ve programın gerisinde olan Constellation’ı baltalama kararı ; Kongre’de bir tepkiye yol açtı, çünkü güney eyaletlerindeki binlerce uzay işini tehlikeye attı.

Nelson, o zamanki Nasa şefi Charles Bolden'ın baktığı gibi, 2011'de SLS'nin tasarımını açıkladı

Daha sonra Teksas Cumhuriyetçi Senatörü Kay Bailey Hutchison ile birlikte Bay Nelson ; ajansın 2010 Yetkilendirme Yasasında yeni bir ağır kaldırma roketi yapmak için Nasa’nın görevlendirilmesi konusunda ısrar etti.

SLS, Nasa’ya Orion mürettebat aracını Ay’a ve diğer derin uzay destinasyonlarına fırlatma kabiliyeti verirken ; güneyde bir mühendislik uzmanlığı üssünü güvence altına aldı.

Ancak program, Elon Musk’un SpaceX şirketi tarafından yapılanlar gibi ; ajansın uzay aracını tamamen ticari roketlerle fırlatmaya geçmesi gerektiğine inananlar eleştirdi.

Bay Nelson, son yeniden seçim teklifini kaybetti ve Senato görev süresi 2019’da sona erdi.

Son olarak Nasa yöneticisi Steve Jurczyk yaptığı açıklamada ; “Bill’in burada Nasa’daki çalışmalarımızı destekleme konusunda kanıtlanmış bir geçmişi var ve Amerika’nın insan keşfi, bilim, havacılık ve teknolojideki konumunu ilerletmesine yardımcı oldu” dedi.

Bill Nelson – Eski astronot ve senatör – Nasa şefi olarak aday gösterildi.

Bizimle iletişime geçmek istersen buradaki formu doldurabilirsin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir